Надлежности на црната листа

Црната листа Јурисдикции

Како дел од своите законски и регулаторни обврски, како и нејзините високо-квалитетни стандарди, НЕО нема да служи на кое било лице, да има какви било деловни односи со лица или да процесира влезни или излезни трансакции поврзани со забранети земји. Подолу е даден списокот на забранети земји. Оваа листа е фиксирана од НЕО еднострано и е предмет на редовна промена.

 

Авганистан

американска Самоа

Ангола

Ангилја

Антигва и Барбуда

Аруба

Бахамите

Бангладеш

Барбадос

Белизе

Бенин

Боливија

Боцвана

Британскиот Територија на Индиски Океан

Британски Девствени Острови

Брунеи

Буркина Фасо

Бурунди

Камбоџа

Камерун

Зелено'ртски Острови

Карибите Холандија

Кајмански Острови

Централна Африканска Република

Чад

Божиќни Острови

Остров Кокос (Килинг)

Коморите

Конго

Конго (Демократска Република)

Кукови Острови

Куба

Џибути

Доминика

Доминиканска Република

Еквадор

Екваторска Гвинеја

Еритреја

Етиопија

Сојузна Република Сомалија

Фиџи

Француска Полинезија

Југоисточни Француски Територии

Габон

Гамбија

Гана

Гренада

Гвам

Гвинеја

Гвинеја Бисао

Гвајана

Хаити

Хондурас

Иран

Ирак

Брегот на Слоновата Коска

Јамајка

Јордан

Кирибати

Косово

Киргистан

Лаос

Либан

Лесото

Либерија

Либија

Мадагаскар

Малави

Малдиви

mali

Маршалските Острови

Мавританија

Маурициус

Мајоте

Микронезија

Монголија

Монтсерат

Мозамбик

Мјанмар

Намибија

науру

Нова Каледонија

Никарагва

Нигер

Нигерија

Niue

Остров Норфолк

Северна Кореја (Република)

Северни Маријански Острови

Палау

Пакистан

Палестинска територија

Панама

Питкерн

Порторико

Обединување

Руанда

S. Georgia & S. Sandwich Isl

Сен Бартелеми

Свети Китс и Невис

Самоа

Сао Томе и Принсипе

Сејшелите

Сиера Леоне

Јужен Судан

Шри Ланка

Свети Пјер Ет Микелон

Света Елена

Свети Винсент и Гренадини

Судан

Свалбард и Јан Мајен

Свазиленд

Сирија

Таџикистан

Тимор-лесте

Того

Островот Токелау

Тонга

Тунис

Туркменистан

Острови Туркс и Каикос

Тувалу

Уганда

Ние Малите оддалечени острови

Нас Девствени острови

Вануату

Ватикан

Венецуела

Виетнам

Валис и Футуна

Западна Сахара

Јемен

Замбија

Зимбабве

Белешка за Соединетите Американски Држави

NEO не ги третира Соединетите Американски Држави како забранета земја, сепак се дозволени само трансакции од и од САД. Приватните и корпоративните клиенти од Соединетите држави не смеат да отвораат сметка со NEO. Покрај тоа, корпоративните клиенти кои имаат жители на САД или граѓани како корисни сопственици, директори или претставници, исто така, не смеат да отвораат сметка со NEO.

Забранети активности со висок ризик

1. Производство или трговија со кој било производ или активност што се смета за незаконска според законите или регулативите на земјата домаќин или меѓународните конвенции и договори, вклучително и без ограничувања барањата на земјата домаќин во врска со аспектите на животната средина, здравјето и безбедноста и трудот;
2. Производство или трговија со оружје и муниција;
3. Производство или трговија со алкохолни пијалоци (вклучувајќи пиво и вино);
4. Производство или трговија со тутун;
5. Трговија со производи од див свет или животински свет регулирани со CITES;
6. Производство или трговија со радиоактивни материјали;
7. Операции за комерцијална сеча или набавка на опрема за сеча за употреба во примарна тропска влажна шума;
8. Производство или трговија со фармацевтски производи кои подлежат на меѓународни фазни забрани или забрани;
9. Производство или трговија со пестициди / хербициди кои се предмет на меѓународно исфрлање или забрана;
10. Лебдат мрежен риболов во морската околина со користење мрежи поголеми од 2.5 км. во должина;
11. Производство или активности кои вклучуваат штетни или експлоататорски форми на присилна работа / штетен детски труд;
12. Производство или трговија со супстанции што го осиромашуваат озонот, предмет на меѓународно укинување;
13. Производство или трговија со дрво или други производи од шумарство од не управувани шуми;
14. Производство, трговија, складирање или транспорт на значителни количини на опасни хемикалии, или употреба на комерцијални размери на опасни хемикалии;
15. Секоја деловна активност во врска со порнографија или проституција;

16. Каменоломи, експлоатација или обработка на метални руди или јаглен;
17. Давање или примање подароци што може да се толкуваат како намера да влијаат врз деловните одлуки;
18. Злоупотреба на доверливи или материјални, не-јавни информации;
19. Тргување со животинско крзно, коски и слонова коска;
20. Тргување со дијаманти без сертификација Кимберли;
21. Непристоен и непристоен материјал, вклучително и детска порнографија;
22. Културни предмети како скулптури, статуи, антиквитети, колекционерски предмети, археолошки парчиња, особено од Република Ирак;
23. Тргување со огномети, експлозиви и нуклеарно оружје;
24. Трговија со дрога, вклучувајќи хемикалии што се користат за производство на синтетичка дрога или дрога;
25. Безбедност на брод;
26. Делови и патогени микроорганизми на човечкото тело;
27. Нелиценциран Офлајн коцкање / Обложување / Казино / Тркачки коњи / Бинго / Спортско обложување;
28. Нелиценциран Интернет казино / Онлајн покер / Коцкање преку Интернет / Обложување преку Интернет / Извлекувања на награди / картички за подароци / Било каква форма на лотарија / карти за гребење;
29. Акции и обврзници на носител;
30. Тргување со деривати / опции / хеџинг;
31. Донации / добротворни цели;
32. Дилер за размена на пари;
33. Накит, скапоцен камен, трговци со скапоцени метали;
34. Структура на здружување на готовина;
35. Нелиценцирани девизи / бинарни опции;
36. Активности поврзани со деловна активност со криптовалути.

Ние прифаќаме само LP и LLP со јасна структура на компанијата. Тоа значи дека потписникот на сметката треба да се спомене во куќата на компаниите како: член, или корисен сопственик или лице со значителна контрола. Ве молиме да бидете информирани дека не прифаќаме ниту една компанија од црната листа во структурата на ЛП / ЛЛП.
en English
X