Девизни курсеви на НЕО банкомат / ПОС

  • Почетна
  • Девизни курсеви на НЕО банкомат / ПОС

Девизни курсеви на НЕО банкомат / ПОС

Регулативата 518/2019 на Европската унија (ЕУ) се обидува да ја зголеми транспарентноста за трошоците за конверзија на валути за плаќања со картички во земјите на ЕЕА.
Издавачите на земјите од ЕЕА мора да ја објават на својата веб-страница процентуалната разлика помеѓу следниве стапки:
Тарифен планСтапка на обележување
Горд што сум литвански1%
Редовен трошач1%
Активен потрошувач / патник1%
Мал / среден бизнис1%
Било каква сопствена тарифа (WL)1%

Соодветните последно објавени референтни курсеви на девизи во евра (од Европската централна банка). Референтните курсеви на еврото во девизи ги објавува ЕЦБ на својата веб-страница и избраните жични услуги околу 16:00 часот по средноевропско време.

Евра за девизи од ЕЦБ:

ВалутаКомерцијални
Американски долар1.2136
Јапонскиот јен127.05
Бугарски лев1.9558
Чешка круна26.020
Дански крона7.4370
Фунта стерлинг0.88383
Унгарски форинта358.39
Полски злоти4.5304
Романски леј4.8750
Шведска круна10.1110
Швајцарскиот франк1.0798
Исландска крона156.10
Норвешка крона10.3430
Хрватски куни7.5658
Руска руба91.8979
Турска лира8.8772
Австралискиот долар1.5819
Бразилецот реално6.6568
Канадски долар1.5520
Кинески јуани ренминби7.8047
Хонг Конг долар9.4093
Индонезиски рупија16994.16
Израелски шекел3.9814
Индиски рупија88.4320
Јужнокорејски победи1354.98
Мексиканско песо24.5417
Малезиски ринггит4.9060
Нов Зеланд долар1.6863
Филипински пезос58.333
Сингапурски долар1.6121
Тајландски бах36.287
Јужноафрикански ранд18.3058
Корисни информации: Рамка за референтни курсеви на еврото
en English
X